Sponsored by: Discount Supplements - For an extra 6% off Absolutely Everything - use code: SEPT6

Price per 100g pure protein, flavoured whey.

Author
Dark_Knight16
Pro-Member
  • Total Posts : 1085
  • Reward points: 1328
  • Joined: 2006/10/23 16:32:53
  • Status: offline
2007/06/12 18:20:34 (permalink)

Price per 100g pure protein, flavoured whey.

I just did a little maths.

46.99 with free postage and a free shaker, and its 90% pure protein.





http://cgi.ebay.co.uk/NUTRISPORT-90-WHEY-PROTEIN-POWDER-5KG-CHOCOLATE_W0QQitemZ140125044433QQihZ004QQcategoryZ21561QQrdZ1QQcmdZViewItem



The one of Ebay has 5000g of whey.

5000 x 90% = 4500g pure protein

44.99 (deducted £2 for shaker) divided by 45 = 0.999777... Per 100g pure protein.



Bulk supply competitor(wont mention names, this is also a price match deal) is only around 4500g whey

4500 x 80% = 3600g pure protein

45.90 divided by 36 = 1.275 per 100g pure whey


Ebay whey is looking far cheaper at the moment.
#1

9 Replies Related Threads

    tom1234
    Olympian Member
    • Total Posts : 869
    • Reward points: 6865
    • Joined: 2005/05/12 18:50:41
    • Status: offline
    RE: Price per 100g pure protein, flavoured whey. 2007/06/12 18:37:05 (permalink)
    I changed to nutrisport 90 as I noticed it worked out cheaper.

    Also on ebay you can buy 3 5kg nutrisport 90 for 129.99 with free delivery, shaker.

    #2
    Osagi
    Moderator
    • Total Posts : 15449
    • Reward points: 12834
    • Joined: 2001/10/28 19:28:40
    • Location: 'Nam
    • Status: offline
    RE: Price per 100g pure protein, flavoured whey. 2007/06/12 18:43:33 (permalink)
    That's assuming the 90% quoted by Nutripsort is accurate and the ingredients of of equal quality, ain't it.

    Osagi
    #3
    don marcos
    Pro-Member
    • Total Posts : 3115
    • Reward points: 8476
    • Joined: 2007/05/28 23:59:59
    • Location: Leeds
    • Status: offline
    RE: Price per 100g pure protein, flavoured whey. 2007/06/12 18:46:04 (permalink)
    That looks like a decent deal and i havent done the maths but £30 for 4.5kg 80% unflavoured protein will still be my buy of choice.
    #4
    Clubber Lang
    Pro-Member
    • Total Posts : 7614
    • Reward points: 8966
    • Joined: 2006/07/06 13:14:07
    • Status: offline
    RE: Price per 100g pure protein, flavoured whey. 2007/06/12 19:19:23 (permalink)
    you get buy 11lb unflavoured whey for £29 off MP, without delivery tho. I'll mite be changing to Nutrisport soon, can buy it dead cheap from a place in Notts, £26 for 11lb tub.
    #5
    LewyOs
    Olympian Member
    • Total Posts : 576
    • Reward points: 6279
    • Joined: 2007/06/04 21:19:28
    • Status: offline
    RE: Price per 100g pure protein, flavoured whey. 2007/06/12 19:20:49 (permalink)
    ORIGINAL: Sponge

    I just did a little maths.

    46.99 with free postage and a free shaker, and its 90% pure protein.

    http://cgi.ebay.co.uk/NUTRISPORT-90-WHEY-PROTEIN-POWDER-5KG-CHOCOLATE_W0QQitemZ140125044433QQihZ004QQcategoryZ21561QQrdZ1QQcmdZViewItem

    The one of Ebay has 5000g of whey.
    5000 x 90% = 4500g pure protein

    44.99 (deducted £2 for shaker) divided by 45 = 0.999777... Per 100g pure protein.


    Bulk supply competitor(wont mention names, this is also a price match deal) is only around 4500g whey

    4500 x 80% = 3600g pure protein

    45.90 divided by 36 = 1.275 per 100g pure whey


    Ebay whey is looking far cheaper at the moment.




    I see where your coming from but take a look at this.


    Not deducting the £2 for the "FREE" shaker, the nutrisport actually works out like this.

    5000 x 90% = 4500g pure protein

    46.99 divided by 45 = 1.04422... Per 100g pure protein.



    Bulk supply competitor also and price match, 5000g whey isolate

    5000 x 93.2% = 4660g pure protein

    49.95 divided by 46 = 1.08586... per 100g pure whey

    This isn't factoring in the postage costs of the bulk supplier of £3.99 though, however I still would go for the bulk supplier, I have too many shakers at home and the bulk suppliers is isolate.


    post edited by LewyOs - 2007/06/12 19:22:14
    #6
    Clubber Lang
    Pro-Member
    • Total Posts : 7614
    • Reward points: 8966
    • Joined: 2006/07/06 13:14:07
    • Status: offline
    RE: Price per 100g pure protein, flavoured whey. 2007/06/12 19:26:46 (permalink)
    Nutrisport 90 is made from Isolate & Casein
    post edited by Clubber Lang - 2007/06/12 19:27:45
    #7
    ToxicToffee
    Pro-Member
    • Total Posts : 43674
    • Reward points: 2778
    • Joined: 2004/10/28 09:38:01
    • Status: offline
    RE: Price per 100g pure protein, flavoured whey. 2007/06/12 19:33:06 (permalink)
    i look at it like this

    buy WPC80 from a bulk supplier
    pay very little
    use it PWO
    save money to buy food

    after that.........
    #8
    Dark_Knight16
    Pro-Member
    • Total Posts : 1085
    • Reward points: 1328
    • Joined: 2006/10/23 16:32:53
    • Status: offline
    RE: Price per 100g pure protein, flavoured whey. 2007/06/12 21:53:00 (permalink)
    Ill only be having whey at 40g 4 times a week, so i think i can afford to treat myself to unflavoured...unless i go with BSL flavouring, but im sure it works out the same at the end of it al.
    #9
    s12345x
    Pro-Member
    • Total Posts : 1220
    • Reward points: 7278
    • Joined: 2004/08/26 00:27:35
    • Location: United Kingdom
    • Status: offline
    RE: Price per 100g pure protein, flavoured whey. 2007/06/12 21:53:57 (permalink)
    where is the place in notts mate?

    ORIGINAL: Clubber Lang

    you get buy 11lb unflavoured whey for £29 off MP, without delivery tho. I'll mite be changing to Nutrisport soon, can buy it dead cheap from a place in Notts, £26 for 11lb tub.

    #10
    Jump to:
    ©2017 All content is copyright of MuscleTalk.co.uk and its use elsewhere is prohibited. (posting guidelines | privacy | advertise | contact us | supported by)
    © 2017 APG vNext Commercial Version 5.5